2

Zeval Vakti Nedir?

Zeval Vakti Nedir?Soru: Zeval vakti ne demektir ve bu zaman vaktini nasıl anlaya biliriz?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Zeval vaktini kısa ve özet bir şekilde şöyle açıklaya biliriz;

Zeval vakti öğlen namazının belirlenmesinde kullanılan ve özellikle fıkıh alimlerinin kullandığı bir fıkıh verimidir. Zeval vakti güneşin tam tepeye ulaşmasıyla vuku bulmaktadır ki bu vakit kış saatleri uygulamasına göre 12 gibi, yaz saatleri uygulamasına göre ise de saat 1 gibidir. Bu vakti anlamanın eskiden beri kullanılan en güzel yöntemi ,yere dikilen bir çubuğun veya Her hangi bir şeyin gölgesinin, o şeyin gölgesinin iki katı uzamasına kadar olan süredir.Zeval Vakti Nedir?Zeval Vakti Nedir? Zeval Vakti kelimesinin manaları;
1. Güneşin gökyüzünün ortasından batıya doğru hareket etme zamanıdır.
2. Gün ortası.
3. Öğlen vakti.

Zeval Vakti ne Demektir ve Bu Zaman Vaktini Nasıl Anlayabiliriz?

Soru: Zeval vakti ne demektir ve bu zaman vaktini nasıl anlaya biliriz? Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Zeval vaktini kısa ve özet bir şekilde şöyle açıklaya biliriz;

Zeval vakti öğlen namazının belirlenmesinde kullanılan ve özellikle İslam alimlerinin kullandığı bir fıkıh terimidir. Zeval vakti güneşin tam tepeye ulaşması ile vuku bulmaktadır. Bu vakit ise kış saatleri uygulamasına göre 12 gibi, yaz saatleri uygulamasına göre ise de saat 1 gibidir. Bu vakti tam olarak anlamanın en güzel tekniği eskiden beri kullanılan bir yöntemdir. O yöntem ise yere dikilen bir çubuğun veya her hangi bir eşyanın gölgesinin, o eşyanın gölgesinin iki katı kadar uzaması ile anlaşılan vakittir. Yani mesela dikmiş olduğumuz çubuğun gölgesi kendi boyunun iki katı kadar yükseldiği vakit, zeval vakti girmiş demektir. Bu süre aynı zamanda öğlen namazınında vaktidir.

Zeval Vakti İlgili Ayeti Kerimeler

1. “Bakmaz mısın Rabbinin eserlerine? Gölgeyi nasıl uzatmakta? Dileseydi elbet onu hareketsiz de kılardı. Sonra Biz nasıl güneşi ona (gölgeye) rehber yapmışızdır”. (Furkan-45)
2. “Biz geceyi gündüzü iki alamet yapmışızdır. Sonra gece ala­metini giderip, gündüz alametini gösterici kıldık ki, Rabbinizden lütuf isteyesiniz ve senelerin sayısını ve hesabını bilesiniz”. (İsra-12)
3. “Güneş ve ay bir hesap ile akıp gider” (Rahman-5)
Zeval Vakti

admin

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir