2

Serdar Tuncer Kimdir?

Serdar Tuncer  Kimdir?Serdar Tuncer Kimdir?,Serdar Tuncer 16 ağustos 1978 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Annesi onu doktor oğlum ninnileriyle büyütürken, o içinde en büyük hastalığı (şiir) büyütüyordu. Ankara Merkez İmam hatip lisesine giderken ilk şiirinin yazılma sebebinin gelecekte çocuklarının annesi olacağından habersizdi. ( Lise son sınıfa giderken radyo programlarına başlayan Tuncer, üniversite hazırlık günlerinde Kanal A televizyonundan gelen teklifle dershaneyi bıraktı.Serdar Tuncer  Kimdir?Serdar Tuncer Kimdir?,Serdar Tuncer 16 ağustos 1978 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Annesi onu doktor oğlum ninnileriyle büyütürken, o içinde en büyük hastalığı (şiir) büyütüyordu. Ankara Merkez İmam hatip lisesine giderken ilk şiirinin yazılma sebebinin gelecekte çocuklarının annesi olacağından habersizdi. ( Lise son sınıfa giderken radyo programlarına başlayan Tuncer, üniversite hazırlık günlerinde Kanal A televizyonundan gelen teklifle dershaneyi bıraktı. “Üç Nokta” isimli programıyla gönlünden geldiğince muhabbet etti. Sokaktaki adama “siz var mısınız? Var olduğunuza bir deliliniz var mı?” gibi ilginç sorular sordu. Kimi zaman susmadan konuştu, kimi zaman 1,5 saat boyunca hiç konuşmadan anlatarak televizyonculu kalıplarını ters yüz eden programlar yaptı.

İlk şiir kitabı “Sen İstanbul Kokardın” 1997 yılında yayımlandı, ikinci şiir kitabı “Aynalar” 2003 yılında yayımlandı. Türkiye Yazarlar Birliğine üye olduğu yıllarda televizyondan ayrıldı, radyoyu bıraktı, milenyum kışında Kocatepe’de “gönlünüzden ne koparsa” diyerek imzalı şiir kitaplarını sattı.

Serdar Tuncer,bu yıllarda lokantada çalıştı, dergi çıkardı, Hacı Bayram Camii avlusunda tam bir yıl çay içti, şiir yazdı, reklâmcılık yaptı, İstanbul’da oturdu, kitap sattı, radyolarda program yaptı, bir gönüle girme ümidiyle, gönlünce yaşadı. “Oğlum bu kadar yaşadığın yeter mi?” sorusuna siz bilirsiniz dediği gün, 5 yıl sonra tekrar İstanbul’a gelişinin kapısı çoktan aralanmıştı. Altı yılda beşinci evlerine taşındılar. “Satır Arası Hikâyeler” kitabı pozitif yayınlarından çıktı. Kanal a televizyonunda yayınlanan “Gecede Bir Gün” Programı 2005 yılının en iyi TV kültür sanat programı seçildi.

Serdar Tuncer yaklaşık üç yıl Kanal A’da “Yıldızdan Mahyalar” isimli sahur programını sundu. 2007 yılında Kanal 1’de yayınlanan “Türkiye’de ve Avrupa’da Ramazan” isimli sahur programıyla izleyici karşısına çıktı. 2008, 2009 ve 2010 Ramazanlarında Topkapı Sarayından canlı olarak sunduğu TRT1 İftar programıyla çaysız ama çay tadında muhabbet etti. TRT Haber’de Cumartesi akşamları yayınlanan “Yeni Şeyler Söylemek Lazım” programını Uğur ışılak’la birlikte sunuyor. Aynı zamanda Radyo 15’te Yitik Hazine isimli programı hazırlayıp sunuyor. Nasıl yetiştirdiğini anlamadığımız bir şekilde çeşitli programlar dolayısıyla Türkiye’yi geziyor, şiir okuyor, muhabbet ediyor.
Serdar Tuncer Şiirleri
Serdar Tuncer’e Saygılarla…