14

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Soru:Ramazan orucu ve nafile oruç tutarken amel ve sağlık açısından dikkat etmemiz gereken hususları maddeler halinde kısaca belirtir misiniz?

Cevap: Oruç, Allah’ın (c.c.) hoşnutluğunu kazanmak için biz kulların yaptığı çok kutsal bir ibadettir. Şüphesiz oruç tutmak bir mana da bütün gün ibadet halinde olmak anlamına gelmektedir. Oruç tutarak Allah’ın (c.c.) bir emrini yerine getirmek bir insanı yüce Mevlasına yaklaştırır. Bu nedenle oruç tutan bir insan davranışlarında aşağıda yer verdiğimiz konularda dikkat etmelidir.

Oruç Tutarken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

Şimdi Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Konusunu başlıklar altında ele alalım.

Ameli Yönden Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

1. İmsak girmeden bir kaç dakika evvel yeme içmeyi kesmeliyiz.
2. İftar vaktinde orucumuzu açmak için çokta acele etmemeliyiz, fakat asla geciktirmemeliyiz.
3. Oruç tutarken özellikle ağız ve diş temizliğine özen göstermeliyiz.Bu hem takva açısından hemde orucu rahat ve sağlıklı tutabilmemiz açısında önemlidir.
4. Abdest alırken ağzımıza aşırı su almamalıyız ve boğazımıza su kaçmamasına dikkat etmeliyiz.
5. Etrafımızda oruç tutan insanlar olduğu gibi, tutmayan insanlarda olabilir, bu konuya da dikkat etmeli ve oruç tutmayanlara karşı saygı ve hoşgörüyle yaklaşmalıdır. 
6. Oruçlu insan kötü söz ve davranışlardan uzak durmalıdır.
7. Daima iyi söz ve davranışlarda bulunmalıdır ki Bu da onun iyi insan olmasının yolunu açar.
8. Oruç tutan kişi yanlış sohbetlere fırsat vermeme adına çevresindekilerle iyi ve yumuşak sohbetler yapmalıdır..
9. Ailesini arkadaşlarını insanları ve diğer varlıkları incitmemelidir.
10. Yalan söylememelidir ve Kimseyle kavga etmemelidir, çünkü kötü davranışlar orucun değerini yok eder.

Sağlık Yönünden Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

1. Sahur ve iftar sırasında mümkün olduğu kadar su içmeye özen göstermeliyiz.
2. Oruçlu iken aniden çıkan tansiyon veya şeker düşmelerini önlemek amacıyla iftar ve sahur sırasında su, komposto, ayran içmek gerekir.
3. İftar öğününde mutlaka sebze yemeğine yer vermek ve mümkün olduğunca iyi çiğneyerek yavaş tüketmeye özen göstermek gerekir.
4. İftar zamanında kızartma gibi ağır ve yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız.
5. İftar anında çorbayla başlamak çok daha sağlıklı olacaktır.
6. iftarla sahur arasında az ve sık sık yemeliyiz.
7. Kahvaltı sofrasının günün en önemli öğünü olduğunu hatırlayın! Bu sebeple mutlaka sahura kalkın. Sahurda hazmı kolay olan, yüksek enerji içeren yitecekler tercih edilmelidir. Yeterli ve dengeli bir sahur ile gün boyu dinamik ve tok hissedebilirsiniz.
8. Eğer Orucunuzu hurma ile açmak isterseniz; dört tane hurmanın bir porsiyon meyveyle eşit olduğunu bilerek uygun miktarlarda tüketebilirsiniz. Kan şekeri hassasiyeti olan kişiler, iftar başlangıcı hurma ile yapmak yerine, bir miktar yemek tükettikten sonra tercih ederlerse kendileri için çok daha sağlıklı olur.
9. İftarlık, salam, pastırma, sosis gibi ürünleri, kızartma, kavurma vb. yağlı yiyeceklerden, hamur işleri, acılı ve baharatlı yemeklerden, şerbetli-kızarmış tatlılardan mümkün oldukça uzak durmaya çalışın.
10. Beyaz un ile hazırlanmış sıcacık olan pide kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltir ve kısa süre içerisinde aynı hızla kan şekerinin düşmesine sebep olur. Bu nedenle pide yemek yerine kepekli, çavdar gibi esmer ekmek tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Beyaz un ile yapılmış pide yemek istediğinizde sadece bir dilim yemenizde fayda vardır.
11. Normal zamanlarda yaptığımız Fiziksel aktiviteler Ramazan ayında da ihmal edilmemelidir. İftar açtıktan bir saat sonra, 20 dakikalık yürüyüş yapın.

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz Konusunda Efendimizin Tavsiyesi

Peygamberimiz oruçlu kişinin kötü davranışlardan sakınması gerektiğini söyler ve şöyle buyurur:
Kim kötü söz ve davranışları bırakmazsa, onun yemesini içmesini terk etmesine Allah’ın ihtiyacı yoktur.” (Tirmizî, C. 3, N. 707),
Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona birisi sataşır veya kötü söz söylerse, ‘Ben oruçluyum.’ desin.” (Buharî, Savm, 5)

admin

14 Comments

 1. çok teşşekkür ederim güzel puan alamadım.
  hoca çok kızdı yanlış oldu diyeee ! :(

  Arkadaşlar ben hanDe . böyLe siteLerDe doLaşmanıZa çok sevinDim. isLamLık geçmişten geLiyor.5 ibadettede oruç tutmak Farz.Bu hayatta dişinizi sıKın öbüR dünyaDa çoKgüzeL mükaFatLandırLacaksınıZ. ;) Bir tavSiyee :) şeyTana uYmayın.. o sizin düŞmanınızZzzZ :D :d

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…ÇOK FAYDASI OLDU…SİTE YÖNETİCİSİNE ÇOK ÇOK TEŞEKKÜRLER !!!!!! lol

 2. Ben çok ilaç kulandım işime yaramadı gerçekten yararlı ise bana dönerseniz memnun olurum.

 3. Alıntı: mehmet
  çok güzel kardeş çok işime yaradı wink winked laughing

  çok iyi oldu 100 aldım tenku merimac

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir