5

Her Kaza Namazdan sonra Tesbih Çekmeli midir?

Her Kaza Namazdan sonra Tesbih Çekmeli midir?Her Kaza Namazdan sonra Tesbih Çekmeli midir? Soru;Kaza namazım var mesela yatsıyı kıldım, daha sonra tesbih çekmek gerek mi, yoksa yatsıdan sonra kazamı ve nafıle namazını kıldıktan sonra mı tesbih çeklmeliyim. Yani her namaz sonunda mı 33 tesbih yapılır. saygılarımlaHer Kaza Namazdan sonra Tesbih Çekmeli midir?Her Kaza Namazdan sonra Tesbih Çekmeli midir?

Soru: Kaza namazlarım var ve mesela yatsı namazını kıldım, daha sonra tesbih çekmek gerekir mi? Birde örneğin yatsı namazından sonra kaza veya nafıle namaz kılarsam bu namazları kıldıktan sonra da tesbih çekmeli miyim? Kısaca her namaz sonunda 99 tesbih yapılmalı mıdır? Bu konu ile ilgili bilgi verir misiniz. Saygılarımla…

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Kaza namazlarınız var iken tesbih çekmektense kaza namazlarınızı kılarak bir an önce kazalarınızı bitirmek daha uygun olacaktır. Fakat eğer tesbihde çekmek istiyorsanız tabi ki çekebilirsiniz ve bu sevaptan da istifade etmiş olursunuz.

Diğer sorunuza gelince ise, tehbihler beş vakit namaz sonrası çekilmektedir. Farz namazı kıldıktan sonra eğer kaza namazıda kılacak iseniz kaza namazlarınızı kıldıktan sonra tesbihlerinizi çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra her kaza namazı için ayrı ayrı tesbih çekmenize gerek yoktur. Namaz tesbihleri Efendimizin tavsiyesidir. Namazın tam olması için bir şart değil, tesbihler namazın daha güzel olması için bir güzelliktir.

Kaza Olarak Kılınan Her Vakit Namaz İçin Tesbih Çekilmeli midir?

Soru: Kaza olarak kılınan her vakit namaz için ayrı ayrı tesbih çekilmeli midir? Bu konudaki amel nasıl olmalıdır?

Cevap: Kazaya kalmış namazlarımızı tabi ki biran önce kılmalıyız. Zira ecel her insana bir an kadar yakındır. Tesbih ibadeti ise sünnet bir ibadettir ve yapılmasında büyük hayırlar vardır ki yukarıda bu konudan bahsedilmiştir. Fakat kaza namazları mümkün olduğunca biran önce kılınmalıdır. Çünkü kaza namazlar kul üzerinde bir borçtur ve yapılmadığı taktirde yarın ahirette cezası vardır. Bu nedenle kaza namazlarımızı kılarken her vakit için tesbih çekmeye gerek olmadığı gibi çekmekte şu açıdan doğru olmayacaktır. Tesbih çeken bir kişi örneğin bir vakitlik tesbih çekeceği sürede bir vakit sabah namazının kazasını kılabilir. Bu açıdan her vakit kaza namazı için ayrı ayrı tesbih çekmeye gerek yoktur.

Fakat şu da var ki örneğin bir kişi öğlen namazını kıldı ve sonrasında vakti de müsait olduğundan dolayı iki veya üç günlük kaza namazı kıldı. Bu taktirde diler ise ve gönlünden de geçer ise bir vakitte çekilen namaz tesbihi çekebilir ve günlük hayatına devam edebilir. Tabi ki bunda da hayır vardır. Mevla kılacağınız ve kıldığınız, çektiğiniz ve çekeceğiniz tesbihleri kabul eylesin. Amin