Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir? Soru: Kaza namazına nasıl niyet etmemiz gerekir, bu konuyla bilgi verir misiniz?
Cevap: Değerli ziyaretçimiz; Kaza namazlarımızı, evimizde kılmamız daha uygun olacaktır. Eğer kazaya kalmış namazlarımız mazeret olmaksızın kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu insanlara söylemek veya insanlar önünde kılmak uygun olmayacaktır.Çünkü bir Müslüman düştüğü hataları insanların gözleri önünde itiraf etmemeli ve göstermemelidir.Bu durum yüce Mevla’mızın hiç hoşnut olmadığı bir durumdur.Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir? Soru: Kaza namazına nasıl niyet etmemiz gerekir, bu konuyla bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz; Yüce dinimiz İslam dinine göre, kaza namazlarımızı, evimizde kılmamız daha uygun olacaktır. Eğer kazaya kalmış namazlarımız mazeret olmaksızın kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu insanlara söylemek veya insanlar önünde kılmak uygun olmayacaktır. Çünkü bir Müslüman düştüğü hataları insanların gözleri önünde itiraf etmemeli ve göstermemelidir. Bu durum yüce Mevla’mızın hiç hoşnut olmadığı bir durumdur. Bunun yanında insanlara kötü örnekte olmak ta söz konusudur.Mesela insanlar bizleri kaza namazları kılarken gördükleri taktir de, namaz kazaya bırakılabilir, sonra kılarız, falanca da böyle yapıyordu gibi düşüne bilir veya söyleye bilir ki bizler bu tür söylemlere kapı açmamamız daha uygun olacaktır.

1- Kaza namazına niyet edilirken, önce hangi vakti kılacağımızı belirlemeliyiz. Örnek; “Yâ Rabbi, Niyet Ettim Kazaya Kalmış En Son Sabah Namazımı Kılmaya , Niyet Ettim Kazaya Kalmış En Son Öğlen Namazımı Kılmaya gibi…” diyerek niyet edilir.

2- Diğer bir husus;Niyet ederken en son dediğimizin tersine en evvel(baştan) diyerek kazaya kalan namazlarımızı şimdiden geriye doğru da kılabiliriz. Örnek”Niyet Ettim Kazaya Kalmış En evvelki sabah(öğle,ikindi…..) Namazımı Kılmaya ” diye baştan ödemeye de başlaya biliriz.
Yüce Mevlamız namazlarımızı kabul eylesin.
Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir? 
Kaza Namazına Niyet Konusunda Sorular

Soru:Soru:Kaza namazında sadece vakit ismi yeterli mi, örneğin, en son öğle namazını kılmaya demek yeterlimi), yoksa farzını kılmaya diyerek belirtmeli miyiz?
Cevap: Niyet konusu çok önemli bir konudur. Kaza namazlarınızı kılarken yapmanız gereken en doğru usul şudur. Vermiş olduğunuz örnek vakitten yola çıkacak olursak şöyle niyet etmeliyiz. “Niyet ettim kazaya kalmış en son öğlen namazının farzını kılmaya”

Soru: Sabah namazını güneş doğduktan sonra eda ettiğimizde, sünneti için vaktinde eda edemediğim sünnetini kılmaya dememiz yeterlimi, yoksa kazasını kılmaya mı demeliyiz.
Cevap: Bilindiği üzere beş vakit namazın sünnetlerinden en mühim olanı sabah namazının sünnetidir. Alimlerimiz sabah namazının sünnetinin çok ciddiye alınmasını ve terkinden kesinlikle sakınılması gerektiğini belirtmişlerdir. Bu nedenle eğer bir mazeret ile örneğin uykuda kalarak kaçırılan bir sabah namazının sünnetine şöyle niyet edilmelidir.“Niyet ettim bu günkü sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya”