Kutlu Doğum Haftası Nedir?

Kutlu Doğum Haftası Nedir?Kutlu Doğum Haftası Nedir?: Sonsuz salat ve selam, Efendimiz Muhammed ( Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem ) üzerine olsun. Efendimizin ahlakı ise Kuran’dan ibaret idi. Zira yüce Mevlamız şöyle buyurmakta: “Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya Suresi, 107)

Sevgili Peygamberimiz Muhammed (s.a.v) anmak için, her sene Rebiülevvel ayında organize edilen, Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid Rebiulevvel ayının 12. gecesi, yıllardır insanlarımız tarafından “Mevlid Kandili” olarak kutlanmaktadır.Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini taze tutmayı hedeflemiş, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan bu haftayı, “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

Kutlu Doğum Haftası 1989 yılından beri kutlanmaktadır Peki kutlanma fikri nasıl doğmuştur? Herkesin bildiği üzere Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi, yıllardır insanlarımız tarafından ‘Mevlid Kandili’ olarak kutlanmaktadır. Süleyman Çelebi’nin kaleme almış olduğu Vesiletü’n Necat isimli şiirin, Mevlid ismiyle, senelerdir coşkuyla, dertte, doğumda, ölümde okunması ve bu adetin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi, Peygamber sevgisi etrafında meydana gelen milli ruhun göstergesidir.

Ulu dinimiz, huzurlu ve mutlu bir dünyanın en büyük hayat damarlarındandır. Bu yönden hareketle dini düşünceyi cami dışına taşırmak, kıymetli ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini insanlara ulaştırabilmek için Mevlid kandilini hayırlı bir vesile telakki eden Türkiye Diyanet Vakfı, asırlar önce bir ilim ve kültür bayramı tarzında kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmayı hedef edinmiştir. Bu düşünce ile Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

Kutlu Doğum Haftasının Tarihi ve Neden Nisan Ayında

6 Nisan 2012
24 views okunma


“Kutlu Doğum Haftası Nedir?” için 4 Yorum Yapılmış.

  Cevapla
  Habil Kıyam
  05 Nis 2013
  Siverek Kutlu Doğuma Çağrı – 2013 (İkra-Der)
  Peygamber Sevdalıları
  Siverek İkra-Der Kutlu Doğuma Çağrı – 2013
  Yer: İbrahim Baba Camii Yanı – Bavuş (Mevlüt Alanı)
  Tarih: 7 Nisan 2013 Pazar Saat: 13.00
  Cevapla
  zeynep
  11 Nis 2013

  çok güzel ama ödevime yaramadı olsun emeğe saygı..

  Cevapla
  seda
  11 Nis 2013

  biraz daha çok bilgi ama güzel

  Cevapla
  öykü
  15 Nis 2013

  idare eder Zeynebin dediği gibi emeğe saygı

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir.

İsim Soyisim / Lakap

Mail (gerekli) *yayınlanmayacak

Web Site

Yorum

Made in King Seo / Seo Teması

CC CSS Alexa XHTML