4

Kutlu Doğum Haftası Nedir?

Kutlu Doğum Haftası Nedir?Kutlu Doğum Haftası Nedir?: Sonsuz salat ve selam, Efendimiz Muhammed ( Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem ) üzerine olsun. Efendimizin ahlakı ise Kuran’dan ibaret idi. Zira yüce Mevlamız şöyle buyurmakta: “Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya Suresi, 107)

Sevgili Peygamberimiz Muhammed (s.a.v) anmak için, her sene Rebiülevvel ayında organize edilen, Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid Rebiulevvel ayının 12. gecesi, yıllardır insanlarımız tarafından “Mevlid Kandili” olarak kutlanmaktadır.Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini taze tutmayı hedeflemiş, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan bu haftayı, “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

Kutlu Doğum Haftası 1989 yılından beri kutlanmaktadır Peki kutlanma fikri nasıl doğmuştur? Herkesin bildiği üzere Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi, yıllardır insanlarımız tarafından ‘Mevlid Kandili’ olarak kutlanmaktadır. Süleyman Çelebi’nin kaleme almış olduğu Vesiletü’n Necat isimli şiirin, Mevlid ismiyle, senelerdir coşkuyla, dertte, doğumda, ölümde okunması ve bu adetin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi, Peygamber sevgisi etrafında meydana gelen milli ruhun göstergesidir.

Ulu dinimiz, huzurlu ve mutlu bir dünyanın en büyük hayat damarlarındandır. Bu yönden hareketle dini düşünceyi cami dışına taşırmak, kıymetli ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini insanlara ulaştırabilmek için Mevlid kandilini hayırlı bir vesile telakki eden Türkiye Diyanet Vakfı, asırlar önce bir ilim ve kültür bayramı tarzında kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmayı hedef edinmiştir. Bu düşünce ile Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

Kutlu Doğum Haftasının Tarihi ve Neden Nisan Ayında