0

Fethullah Gülen Hayatı

Fethullah Gülen Hayatı
Fethullah Gülen Hayatı,Fethullah Gülen, 27 Nisan 1941’de, Erzurum ili, Hasankale (Pasinler) ilçesi, Korucuk köyünde dünyaya geldi.
Fethullah Gülen Hoca Annesinden 4 yaşında Kur’an öğrenmeye başladı ve kısa zamanda Kur’an’ı hatim ederek bitirdi.
“Benim ilk Kur’an hocam annemdir. Kendi anlattığına göre bana dört yaşımda Kur’an okumayı öğretmiş. Bir ay içinde de hatmettiğimi söyler. Ben, hatmettiğimi hatırlamıyorum. Ancak bütün köylüye yemek yedirdiler. Birisi de bana “Senin düğünün oluyor” dedi. Utandım, ağladım.”
“O yıllarda köyümüzde ilkokul yoktu. Şu anda da mevcut olan caminin bitişiğindeki medreseyi, sınıf olarak kullandılar. Gündüzleri çocuklara, geceleri de yaşlı erkek ve kadınlara orada okuma-yazma öğretiyorlardı. O insanların durumunu pencereden seyreder gülerdim. Bana halleri çok tuhaf gelirdi. Yaşım tutmadığı için ilk sene beni okula almadılar. Okula gittiğimde yaşım yine tutmuyordu; fakat devam ettim. İki veya üç sene okula gittim.”

“İki buçuk sene okuduktan sonra okuldan ayrıldım. Babam, İmam olarak Alvar’a gittiği için biz de ailece oraya taşındık. Bir daha da okula gitmedim. Bir ara Korucuk’a gelmiştim. Kadın öğretmen beni görmüş ve “Ben seni dördüncü sınıfa geçirdim” demişti. Fakat onun bu jesti de fayda etmedi. Okula gitmedim. İlkokulu daha sonra, Erzurum’da dıştan imtihanla tamamladım.”

1951 Hafızlık Çalışmaları

Fethullah Gülen Hoca Babası Ramiz Hocaefendi’den Arapça dersler aldı ve hafızlığını tamamladı.
“Ev işlerinden ve hayvanları gütmekten vakit bulabildiğim kadar ezber yapabiliyordum. Buna rağmen iyi çalıştığım günler yarım cüz kadar ezberleyebiliyordum. Zaten yazın vakit bulmam mümkün değildi. O kış hafızlığımı tamamladım.

“Ben hafızım ve hayatımda iki kez hafızlık yapanlardanım. Bir, on küsur yaşlarındayken babam yaptırmıştı. Bazı sebeplerden ötürü üzerinde duramadığımdan tamamen unutmuştum. Daha sonra 1980’lerde tekrar dört ayda hafız oldum. Fakat kemâl-i samimiyetle söylemeliyim ki, onu her okuyuşta yeni yeni ufuklar, yeni yeni kıtalar keşfediyor gibi oldum. Ona gönlünü veren herkesin de aynı şekilde düşündüğünü zannediyorum.

Fethullah Gülen Hoca 1957’de Risale-i Nurlarla tanıştı

Fethullah Gülen Hoca Erzurum’da talebelik yıllarında Bediüzzaman’ın yanından gelen Muzaffer Arslan’ın sohbetlerine katılması üzerine risaleleri tanır ve bir daha da sohbetlere katılmaktan geri durmaz. Ramazan vesilesiyle Amasya, Tokat ve Sivas taraflarını dolaşarak vaazlar verdi ve sohbetler yaptı.
Fethullah Gülen Hoca “Kırkıncı Hoca, bana, Selahattin ve Hatem’e Bediüzzaman Hazretlerinin yanından birisi gelmiş, akşam sohbet yapacak, oraya gidelim” dedi. Teklifini hemen kabul ettik. Çünkü Bediüzzaman’ın yanında bulunmuş bir insanı ilk defa görecektik. Bu da bizim için çok cazip ve orijinal bir hadiseydi.
Mehmet Şergil’in terzi dükkânına geldik. Burası, iki kilimden biraz daha genişçeydi. İlk gece veya ikinci gece orada bulunanlardan aklımda kalan isimlerden bazıları, Mehmet Şevket Eygi, Esat Keşafoğlu ve Osman Demirci’dir. Şevket Eygi, yedek subaylık yapıyordu. Esad Keşafoğlu ise o sırada üsteğmendi. Bediüzzaman Hazretleri, Muzaffer Arslan’a “şark’ı bir dolaş gel” demiş o da Sivas, Erzincan ve Erzurum’u dolaşmaya gelmişti. 15 gün kadar Erzurum’da kaldı.

İlk gece Hücumat-ı Sitte okundu. Ertesi gün Beşinci Şua’dan ders yapıldı. Bizimle gelen mollalardan bazıları, oradaki tevillere itiraz ettiler ve bir daha gelmediler. Fakat anlatılanlar beni iyice sarmıştı. Bilhassa Muzaffer Arslan’ın bir sahabe hayatı yaşaması, sadeliği ve samimiyeti bana çok tesir etti. Ben zaten sahabe aşığı bir insandım. Onu görünce, işte aradığım insanları buldum, dedim ve bir daha da ayrılmayı düşünmedim.Muzaffer Arslan’ın pantolonunun iki dizi de yamalıydı. Tabii ki bu sadelik bana apayrı duygular ilham ediyordu. Ayrıca ibadette derinlik vardı. Namaz kılışları, dua edişleri bana bambaşka görünmüştü. Derse gelip gidenlerden Çiğdem Bakkalı’nın sahibi bir Zeki Efendi vardı. Onun dua edişi de çok hoşuma giderdi. Yürekten dua etmesine bayılırdım. Ne kadar zaman geçti bilmiyorum; fakat kısa bir müddet zannediyorum.

Üstad’dan Erzurum’a bir mektup geldi. “Mektup kime hitaben yazılmıştı? Üstad bu mektubu kime dikte ettirmişti?” hatırlamıyorum. Fakat selam gönderdiği isimler vardı. Sonunda da Fethullah ile Hatem’e de selam deniyordu. Ben adımın zikredildiğini duyunca ayaklarım yerden kesildi zannettim; o kadar sevinmiştim. Hayatımda o derece sevindiğim çok az vakidir. Şimdi o mektup nerdedir, kimdedir, onu da bilmiyorum. Ancak bu bana

1962 Askerlik Günleri ve Hava Değişimi

Fethullah Gülen Hoca Acemilik dönemini Ankara Mamak’ta tamamladıktan sonra dağıtım yeri İskenderun’a çıktı. Orada hastalandı ve hava değişimiyle, 4 yıl önce ayrıldığı Erzurum’a gitti. Hava değişimi sırasında Erzurum’daki camilerde vaaz verdi. Usta erlik dönemini İskenderun’da geçiren Fethullah Gülen burada vaazlar verdi. Bir vaazı bahane edilerek mahkemeye sevk edildi. Yeni İstiklal Gazetesi olayı manşetten duyurdu. Mahkemece aklandı. Ancak disiplin cezası olarak 10 gün askeri hapishanede yattı. Hastalandı. Fethullah Gülen Hoca Rapor alarak Erzurum’a geldi.

Fethullah Gülen Hoca 18.02.1968’de İlk Kez Hacca Gitti

Fethullah Gülen Hoca İzmir Kestane pazarı Kur’an Kursunda hocalık yaparken Diyanet İşleri Başkan Vekili Lütfü Doğan kendisini telefonla arayarak Diyanet Görevlisi olarak hacca gönderileceğini söyleyince o sene ilk kez hacca gitti. 1968 Yılı Kurban ve Hac mevsimi Mart ayının 10’unda idi. Fethullah Gülen’in hacca gidişi ile ilgili haber 19 Şubat 1968 tarihli İttihad gazetesinde yer aldı.
Fethullah Gülen Hocanın Babası Ramiz Efendi 20.09.1974’de Vefat Etti

Ramazan ayının üçüncü günü, Fethullah Gülen Hocanın babası Ramiz efendi vefat etti.
“Evet, o sene benim için bir hüzün senesi oldu. Babamın vefatından bir ay kadar önce Edremit’te Ceza Hâkimi Necmeddin Güvenli gibi çok sevdiğim bir dostum vefat etmişti. Onun vefatından önce bir rüya görmüştüm. Rüyamda benim bulunduğum yerde semanın derinliklerine doğru iki uçak batıp kayboluyordu. Bu hadise bir-iki defa tekrarlandı zannediyorum. Ve babam ile Hâkim Bey bir ay ara ile vefat ettiler. —İnşallah- ikisi de Cenabı Hakk’ın rızasına mazhar olmuşlardır.
Fethullah Gülen Hoca 1975 yılında Kur’an ve İlim, Darwinizm, Altın Nesil, İçtimaî Adalet ve Nübüvvet isimli konferanslar serisine başladı ve1976 yılında da devam eden bu konferanslar münasebetiyle İzmir dışında Ankara, Çorum, Malatya, Diyarbakır, Konya, Antalya, Aydın gibi illeri ziyaret etti.
Fethullah Gülen Hocanın İstanbul’daki İlk Vaazı (26.08.1977)

Fethullah Gülen Hocaİstanbul Eminönü’nde bulunan Yeni Cami’de ilk vaazını verdi. Vaazın konusu Müslüman’ın kendine ve benliğine çeki düzen vermesi idi.

Fethullah Gülen Hoca 1979’da Sızıntı Dergisi’nde Yazılar Yazmaya Başladı

Fethullah Gülen Hoca İlk sayısı Şubat 1979’da çıkan Sızıntı Dergisi’nde başyazıları ve daha sonra orta sayfa yazılarını yazmaya başladı. İnsana ve yeni nesle verdiği önemden ötürü ilk başyazı “Bu Ağlamayı Dindirmek İçin Yavru” adını taşıyordu.
Fethullah Gülen Hoca 01.07.1988’de Yeni Ümit Dergisi’nde Başyazılara Başladı

Fethullah Gülen Hoca İlk sayısı 1 Temmuz 1988 yılında çıkan ve üç aylık yayın hayatına devam eden Yeni Ümit Dergisi’nde başyazılar yazmaya başladı. Bu dergide yazdığı ilk başyazı “Yeni Ümit’in Mütevazı İkliminde” adını taşıyordu.

Fethullah Gülen Hoca 13.01.1989’da Üsküdar’da Valide Sultan Camii’nde Vaazlara Başladı

Fethullah Gülen Hoca İstanbul’da 13 Ocak 1989 yılında Üsküdar Valide Sultan Camii’nde vaazlara başladı. Bundan önce en son 6 Nisan 1986 Çamlıca Camii’n açılışında Miraç kandili dolayısıyla vaaz vermişti. Üsküdar vaazları 1 yılı geçkin süreyle 16 Mart 1990 tarihine kadar (62 hafta) devam etti. Burada bütün yönleriyle Peygamber Efendimiz’i ve O’nun sünnetini anlattı. Bu vaazlar, daha sonra Sonsuz Nur adıyla 3 cilt halinde kitaplaştırıldı. 1989 yılı içinde Üsküdar Valide Sultan Camii’nde haftada bir Cuma günleri toplam 51 hafta vaaz verdi. Geri kalan 11 haftalık vaaz 1990 yılı içinde 16 Mart gününe kadar devam etti.

Fethullah Gülen Hocanın Annesi Refia Gülen 28.06.1993’de Vefat Etti
Fethullah Gülen Hoca Refia Gülen Hanımefendi, 28 Haziran 1993 Pazartesi saat 12.20 sularında İzmir’de vefat etti.

Fethullah Gülen Şiirleri