0

Osman Nuri Topbaş Hayatı

Osman Nuri Topbaş Hayatı
Osman Nuri Topbaş Hoca efendi,1942 yılında İstanbul Erenköy’de dünyaya teşrif etti. Babası Musa Topbaş, annesi de H. Fahri Kiğılı’nın kerîmesi Fatma Feride Hanım’dır.

Osman Nuri Topbaş Hoca efendi,İlk eğitimini Erenköy Zihni Paşa ilköğretim okulunda tamamladı. Osman Nuri Topbaş Hoca efendi daha o yıllarında özel Kur’an eğitimi aldı. 1953 yılında İstanbul İmam -Hatip Okulu’na girdi. O yıllarda bu okul, Osmanlı’nın ulu çınarlarının bakiyyeleri sayılan M. Celaleddin Ökten, Mahir İz gibi üstadların, Nureddin Topçu gibi Batı’da eğitim almış mütefekkirlerin hocalık yaptığı önemli bir kurumdu. Değerli amcası ve akranı Abidin Topbaş ile bu okulu 1960 yılında tamamladı. İmam-Hatipli yıllarda M. Zekai Konrapa, Yaman Dede (Abdülkadir Keçeoğlu), Ahmet Davutoğlu, Mahmud Bayram, Ali Rızâ Sağman hocalardan da ders ve nasihatler aldı.

Osman Nuri Topbaş Hoca efendi,İmam-Hatip yıllarında Üstâd Necip Fazıl’ı tanıdı. O’nun yakın çevresinde bulundu, sohbetlerinin müdavimi, Büyük Doğu dergisinin takipçisi, eserlerinin okuyucusu ve de fikirlerinin maddî ve manevî destekçisi oldu.

Osman Nuri Topbaş Hoca efendi,İmam-Hatip Lisesini tamamladıktan sonra bir süre ticaret ve sanayicilik ile meşgul oldu. 1962 yılında ise askerliğini Siirt-Tillo’da yedek subay öğretmen olarak yaptı. Görevi sırasında gönlüne,yüreğine öğretmenlik sevdası düşen hocaefendi insanları eğitmekten ve gençlerle meşgul olmaktan haz alır oldu. Askerlik dönüşü tekrar kendini sanayi ve ticaretin içinde buldu. Ancak o ilim ve hayır hizmetlerinden hiç kopamadı. İlim Yayma Cemiyetinde faal olarak görev adı. Kendi işyeri bir hayır kurumu ve vakıf gibi, talebelere burs, fukaraya yardım merkezi oldu. Ailenin hayır hizmetleri âdeta onun uhdesindeydi. İşyerinden yürüttüğü bu hizmetleri Hüdâyi Vakfının kuruluşundan sonra vakfa taşıdı. Kuruluşuna öncülük ettiği vakfın hizmet ufkunu açtı. Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere bütün akraba ulus ve topluluklardan gelen gençlere de maddi ve manevi destekte bulunarak yetişmelerinde yardımcı oldu. Osman Nuri Topbaş Hoca efendi evli ve dört çocuk babasıdır.

Osman Nuri Topbaş Eserleri