66

Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Davranışı

Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Davranışı

Bu konuda Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Davranışı kısaca anlatılmıştır. Zira Efendimizden ne kadar bahsedersek bahsedelim, hep az ve kısa olacaktır.

Hazreti Peygamber’in merhameti, sevgi ve şefkati, gayri Müslimlerin de çocukları dahil olmak üzere bütün çocukları kucaklardı. Çocuklarla her fırsatta ilgilenmiş, şakalaşmış, gördüğünde ise onlara selam vermiş, hal hatırlarını sormuştur. Bununla birlikte kusurlarını hoş karşılar, hasta olduklarında ziyaretlerine giderdi. Gayrı Müslimlerin çocukları dahi Hazreti Peygamberin şefkat deryasından nasiplerini almışlardır. Hazreti Peygamberin ailesindeki çocuklarla ilgilenirdi. Efendimizin şu hadisi bir Müslüman ailenin çocukları olduğunda neler yapılması gerektiğini bizlere öğretmektedir. “Hazreti Peygamberin yakın çevresindeki çocuklara alakası doğumdan itibaren başlamıştır. Efendimiz yeni doğan çocukların kulaklarına ezan okur, onlara güzel manalı isimler takar daha önceden kötü manalı isim takılmış çocukların isimlerini değiştirir ve onlar için akika kurbanı keserdi.

Torunu Hazreti Hasan doğduğunda iki kulağına ezan okumuştur. Oğlu İbrahim’in doğduğu gecenin ertesi günü ona isim takışını ise sahabesine şöyle açıklamıştır “Bu gece bir oğlum oldu. Ona atam İbrahim’in ismini koydum.

“Hazreti Peygamber, torunlarını bazen sırtına, bazen kucağına alıp eğlendirirdi. Bazen Hazreti Peygamber, camide namaz kıldırıyor iken bile çocuklar omzunda veya sırtına çıkmıştır. Bir gün Hazreti Peygamber, zekat dağıtırken torunu Hazreti Hasan kucağında bulunuyordu. Dağıtma işi bitince de onu omzuna almıştır.”

“Hazreti Peygamber (s.a.v.) çocuk ve torunlarının maddi ve manevi eğitimiyle de ilgilenir, onlara, dünya ve ahiret mutluluklarını sağlamaya yönelik irşatlarda bulunurdu. Hazreti Peygamber’in çocuklarını eğitiminde namaz üzerinde çok durduğu görülmektedir.”

Efendimiz Çocuklara Karşı Nasıldı?

* Efendimiz çocuklara karşı çok nazikti.
* Çocukların ince ruhlarını incitmeden ve öğretici bir şekilde hatalarını görmelerini sağlardı.
* Efendimiz hiç bir çocuğa bir tokat dahi atmamıştır ve Hazreti Enes bütün çocukluğunu efendimizin yanında geçirmesine rağmen tek bir kötü söz veya fiske dahi yememiştir.
* Efendimiz çocuklara karşı çok şefkatli ve anlayışlıydı. Bir kuşu ölen çocuğa dahi taziyeye giderek bunu en güzel bir şekilde göstermiştir.

Peygamber Efendimizin çocuklarla iletişim kurmasını çok iyi bilirdi: Eğitimi alemlerin Rabbi olan Allah (c.c) tarafından yapılmış bir peygamberden söz etmekteyiz. O şanlı Peygamber insanlığa kusursuz bir örnek olarak gönderilmiştir ve o bir rahmet peygamberidir. Onun nezdinde çocuklar çok değerlidir ve Efendimiz çocuklara karşı Rabbimizin istediği şekilde davranmaktaydı. Çocuk eğitiminin çok büyük önem teşkil ettiği bilincinde olması gereken biz Müminlerde, çocuklara nasıl davranılması gerektiğini sadece Efendimizin sünnetine bakarak öğrenebiliriz. Efendimiz nasıl davrandı ise bizde aynı şekilde davranarak hem aile içi huzura, hem de toplumsal huzura ulaşmalıyız ki bu huzur dini hayat içinde çok önemlidir. Efendimiz hayatıyla ve çocuklara karşı davranışıyla bu huzuru yakalamış bir şahsiyettir.

Efendimiz çocuklara asla hayır demezdi: Peygamber Efendimizin çocukları (torunları) Hazreti Hasan (r.a) ve Hüseyin (r.a), bir gün Efendimizin yayına gelerek, Efendimizin kendilerine bir deve almasını isterler. Peygamber Efendimiz o anda çocuklara deve alacak durumda değildir. Sevgili torunlarını üzmeden deveyi unutturacak bir çözüm yolu bulur. Küçük torunlarının önüne çökerek onlara seslenir; “Haydi binin bundan daha iyi deve mi olur” Torunları büyük bir sevinçle dedelerinin sırtlarına binerler ve deveyi unuturlar. Oysa bizim çocuklarımızın bu tarz istekleri karşısında bizler tarafından söylenen sözler hep aynıdır; Paramız yok, ileride alırız, daha sonra gibi birçok bahane. Hal bu ki bu sözler, çocuklara parayı önemsetmektedir ve onları fakirlik psikolojisine sokmaktadır. Eğer bunu fark edemez isek çocuklarımız, büyüdüklerinde parayı tek gaye halene getirirler ki Allah muhafaza…

Efendimiz çocuk ne yaparsa yapsın asla dövülemez: Peygamber Efendimiz ashabına ve bütün Müslümanlara küçük çocukları dövmeyi yasaklamıştır. Hazreti Enes (r.a), Efendimizin yanında on yıla yakın bir süre kaldığını bilmekteyiz. Hazreti Enes’in (r.a) dilinden öğreniyoruz ki Peygamber Efendimiz bu süre içinde kendisine bir defa bile kızmamış ve Hazreti Enes’e (r.a) yanında kaldığı sürece hiç kızmamış ve asla bir fiske dahi vurmamıştır.

admin

66 Comments

 1. ben çok beyendim ama çokkkkkkkkkk kısa olmuş biraz daha uzun olabilirdi :):(

 2. Değerli Ziyaretçilerimiz,

  Dileğiniz doğrultusunda bu konu bir daha gözden geçirildi ve faydalı olacağı düşünülen bilgiler konuya eklendi.Faydası olması ümidi ile..

 3. GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİR YAZI HAZIRLAMIŞSINIZ.DETAYLI BİR ŞEKİLDE VE ANLAMADA RAHAT OLAN BİR ŞEY HAZIRLAMIŞSINIZ GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜRLER. ÖDEVLERİMDE YARDIMCI OLDUNUZ… wink

 4. BENCE ÇOK GÜZEL OLMUŞ .SİZİN SAYENİZDE PERFOMANSTAN YÜZ ALDIM HOCA ÖV ÖV  BİTİREMEDİ YAZIMI…… love smile winked wink bully lol

 5. çok güzel olmuş  bence  yani arkadaşımız  güzel yapmış bence güzel olmuş  neyle ilgiliki bunlar konuşuyoruz

 6.  

  BENCEDE SÜPER :) ;) bu siteye afferin sayenizde hem sınavdan hemde performansdan 100 aldım    &
  amp;

 7. Arkadaşlar Peygamber Efendimiz (s.a.v.), bir eş, baba, komşu, devlet adamı olarak davranışlarını Peygamberimiz’in hayatından örneklerle yazarmısnız….. winked

 8. Çok iyi bir site ödevime yardımcı oldu. Peygamber Efendimiz her konuda olduğu gibi çocuklara karşı nasıl davranılması gerektiği konusunda da büyük bir örnek.

 9. perf. 100 adım sağ olun farklı siteler kurduğunuzda haber verin elinizze sağlıııık.

 10. bu siteye çoook tşk ederim. bu site sayesinde performansdan 100 aldııım….

 11. muhteşem bir site olmuş einize sağlık istediğim bilgilere ulaşabildim performansdan 100 alacağıma inanıyorum

 12. çok iyi bir site ödevime yardımcı oldu . performansıma 100 bekliyorum love wink

 13. İnşallah güzel bi ödev olmuştur. Bu arada bide kaynakça olaydı eyyydi wink

  Yönetici:
   Sitemiz kaynak bir sitedir. Bu siteyi kaynak olarak gösterebilirsiniz. Saygılarla…

 14. Gerçekten çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiden dolayı… Bende performans için okudum fakat, diğer performans konuları da vardı. Bunu yazıcam. Ama diğerlerini de okumayı umuyorum. Tekrar çok teşekkür ediyorum. :)

 15. Çok güzel olmuş elinize sağlık performans ödevim den 100 aldım çok sağ olun . Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Davranışı

 16. Ahhhh şu  ödevler  olmasa bu  sayfalar  açılır mı  kiiiiii
                                                                                                                                                                                              

 17. Gerçekten çok teşekür ederim, çok güzel bir site sayenizde 100 aldımm yuppii :D

 18. Alıntı: emir
  Çok güzel olmuş elinize sağlık performans ödevim den 100 aldım çok sağ olun. Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Davranışı

 19. Alıntı: emir
  Çok güzel olmuş elinize sağlık performans ödevim den 100 aldım çok sağ olun . Peygamber Efendimizin Çocuklara Karşı Davranışı

 20. Alıntı: gizem karakaya
  Ahhhh şu  ödevler  olmasa bu  sayfalar  açılır mı  kiiiiii resmini gönder                                                           


  Alıntı: sena nur arıcı
  gerçekten bize çok yardımcı oldunuz.

 21. gerçekten çok teşekkür ederim.Din ferfonmasıma çok yaradı 100 bekliyorum.

 22. gerçekten çok güzel anlatmışsınız performans ödevimden 100 aldım bana çoook yardımcı oldunuz

 23. Alıntı: ŞİRİNE
  GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİR YAZI HAZIRLAMIŞSINIZ.DETAYLI BİR ŞEKİLDE VE ANLAMADA RAHAT OLAN BİR ŞEY HAZIRLAMIŞSINIZ GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜRLER. ÖDEVLERİMDE YARDIMCI OLDUNUZ… wink

 24. Alıntı: ecemkaravus
  gerçekten çok teşekkür ederim.Din ferfonmasıma çok yaradı 100 bekliyorum.

 25. Alıntı: asi melek
  Alıntı: ecemkaravus
  gerçekten çok teşekkür ederim.Din ferfonmasıma çok yaradı 100 bekliyorum.

  Benimde arkadaşım.

 26. Sizler gerçekten bunun hepsini yazdınız mı? Bende din performansı yapacağım ama nasıl yazacağımı bulamıyorum. :(

 27. Evet, o hiç unutulmayacak…

  Alıntı: tahaed
  Gerçektende çok iyi hazırlamışsınız detaylı ve akıllı bir şekilde…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir